IBWR – Instrukcja Bezpiecznego Wykonywania Robót
IBWR jest niezbędnym dokumentem do rozpoczęcia i bezpiecznego wykonania zadania na budowie.
Wieloletnie doświadczenie w bhp na największych budowach w Polsce pozwala, naszym specjalistom przygotować dokument odpowiedniej jakości, spełniający wymagania przepisów prawa, Planu BiOZ.
Dobrze napisany IBWR gwarantuje szybkie przejście procesu jego akceptacji przez służby BHP, Kierownika Robót i Kierownika Budowy i innych osób wskazanych w planie BIOZ. Dzięki temu Wykonawca może rozpocząć prace w przewidywanym terminie, w sposób bezpieczny i zgodny z prawem.
Co to jest IBWR?
IBWR jest to dokument operacyjny, który przedstawia sposoby zapobiegania zagrożeniom związanym z wykonywaniem robót budowlanych, wskazuje również sposoby postępowania w razie wystąpienia tych zagrożeń.
IBWR jest to dokument który musi być przygotowany indywidulanie do konkretnej pracy, na określonym placu budowy. Wynika to m.in. z tego że przy jego sporządzeniu bierze się pod uwagę:
- dostępne zasoby ludzkie i sprzętowe, niezbędne do bezpiecznej realizacji zadania,
- dokumentację projektową,
- Planu Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia (Plan BiOZ),
- Plan Zagospodarowania Placu Budowy,
- harmonogramy realizacji,
- dokumentację techniczno-ruchową maszyn, urządzeń i narzędzi.
Sporządzenie poprawnej IBWR jest jednym z kluczowych kroków związanych z przygotowaniem do bezpiecznej realizacji zadania. Właściwie opracowana IBWR ma pomóc bezpiecznie zaplanować i zrealizować zadanie.
Kto ma obowiązek sporządzenia IBWR?
Obowiązek sporządzenia i zaznajomienia z nim pracowników z IBWR spoczywa na Wykonawcy. Jednak wykonanie tego zadania może powierzyć osobom posiadającym odpowiednie kompetencje w tym zakresie.
Do jakich prac i kiedy wykonuje się IBWR?
Konieczność jej sporządzania wynika z rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas prowadzenia robót budowlanych.
Wykonawca przed przystąpieniem do realizacji robót budowlanych ma obowiązek sporządzić instrukcję bezpiecznego ich wykonywania. Musi również zapoznać z nią pracowników w zakresie wykonywanych przez nich robót. Obowiązek dotyczy prac wskazanych w Prawie Budowlanym:
- prace przy których występuje działanie substancji chemicznych lub czynników biologicznych, mogących mieć wpływ na zdrowie i życie człowieka,
- prowadzonych przy montażu, czy też demontażu ciężkich elementów prefabrykowanych,
- wymagających użycia materiałów wybuchowych,
- prowadzonych w studniach, tunelach, a także pod ziemią,
- prowadzonych w pobliżu linii wysokiego napięcia, czy też czynnych linii komunikacyjnych,
- stwarzających ryzyko utonięcia pracowników,
- prace których charakter, organizacja lub miejsce prowadzenia stwarza szczególnie wysokie ryzyko powstania zagrożenia bezpieczeństwa i zdrowia ludzi, a w szczególności przysypania ziemią lub upadku z wysokości,
- stwarzających zagrożenie promieniowaniem jonizującym,
- wykonywanych przez kierujących pojazdami zasilanymi z linii napowietrznych,
- wykonywanych w kesonach, z atmosferą wytwarzaną ze sprężonego powietrza.
Jakie kary w związku z niedopełnieniem obowiązku IBWR?
- 220 § 1 Kodeksu karnego – niedopełnianie obowiązków z zakresu bhp – Kto, będąc odpowiedzialny za bezpieczeństwo i higienę pracy, nie dopełnia wynikającego stąd obowiązku i przez to naraża pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
- 283 § 1 Kodeks pracy – odpowiedzialność z zakresu bhp – Kto, będąc odpowiedzialny za bezpieczeństwo i higienę pracy albo kierując pracownikami lub innymi osobami fizycznymi, nie przestrzega przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.
Zapraszamy do współpracy!
Zamów IBWR.
Zamów
W przypadku pytań prosimy bardzo o wypełnienie i przesłanie formularza poniżej.
Newsletter
Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najnowsze informacje.
Adres
Ergonomika ul. Kasprowicza 50
58-500 Jelenia Góra
Telefon
660 431 602
biuro@ergonomika.pl